Darowizna od rodziców a podatek

Zawsze byliśmy dumni z córki, uczyła się bardzo dobrze, skończyła wymarzone pedagogiczne studia. Niestety nie mogła znaleźć dobrze płatnej pracy w zawodzie i wyjechała za granicę. Ponieważ tęskni za rodziną namówiliśmy ją do powrotu. Postanowiliśmy pomóc córce spełnić jej marzenie i chcemy wesprzeć ją finansowa aby mogła założyć prywatne przedszkole. W pierwszej kolejności chcemy jej darować dom który może zaadoptować na przedszkole. Córka przygotowała także business plan okazało się że jej oszczędności nie wystarczą na adaptację i wyposażenie więc brakującą sumę pieniędzy chcemy jej darować. Jak to zrobić, żeby nie mieć w przyszłości kłopotów np. z podatkami .

Legalna pomoc

Instytucję darowizny reguluje ustawa Kodeks cywilny. Zgodnie z nim darowizna polega na bezpłatnym świadczeniu jednej osoby na rzecz drugiej Celem darowizny jest wzbogacenie obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Warto wiedzieć ,że zarówno w roli darczyńcy jak i obdarowanego, może w tym samym czasie stanąć kilka osób (np. darczyńcą mogą być razem oboje rodzice . Aby dokonać czynności darowizny potrzebne  jest złożenie przez darczyńcę i obdarowanego zgodnych oświadczeń woli. W przypadku gdy wręczą Państwo pieniądze córce od razu wystarczy spisać umowę darowizny ( w celach dowodowych). Warto jednak pamiętać ,że w przypadku darowizny nieruchomości wymagana jest f aktu notarialnego  .

Odnosząc się do skutków podatkowych co do zasady darowizna rodzi obowiązek podatkowy w postaci podatku od spadków i darowizn. Stawki wahają się od 3 do 20% od części darowizny, która przekracza kwotę wolną od podatku w zależności od grupy podatkowej . Darowizna w najbliższej rodzinie tak jak w Państwa przypadków należy do I grupy podatkowej do której należą : małżonek, zstępni (np. syn, córka, wnuki, prawnuki), wstępni (np. matka, ojciec, dziadkowie), pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowie. Kwota wolna od podatku dla I grupy podatkowej to 9637 zł;. Darowizna w najbliższej rodzinie uprawnia do zupełnego zwolnienia z podatku. Jeśli wysokość darowizny przekroczyła kwotę 9637 zł, konieczne jest jednak jej zgłoszenie do właściwego urzędu skarbowego oraz dokładne udokumentowanie tej darowizny ( dlatego ważna jest forma pisemna) .

Niezgłoszenie nabycia majątku przez osobę objętą zwolnieniem skutkuje tym, że darowizna podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Oznacza to, że w takim wypadku darowizna w najbliższej rodzinie powoduje konieczność złożenia deklaracji i zapłaty podatku. Obowiązek zgłoszenia nabycia majątku przez osoby zwolnione oraz złożenia deklaracji przez pozostałych podatników wyłączony jest w przypadku, gdy umowę darowizny sporządzał notariusz.

Darowizna w najbliższej rodzinie powoduje konieczność zgłoszenia jej w odpowiednim urzędzie skarbowym na druku SD-Z2. Na zgłoszenie darowizny podatnik ( obdarowany w Państwa przypadku córka ) ma pół roku od czasu otrzymania darowizny.

Podsumowując Zwolnienie z podatku w przypadku darowizny nie jest ograniczane w żaden sposób. Nie ma limitu kwotowego dla darowizny zwolnionej z podatku oraz żadnych warunków dotyczących używania bądź zbycia darowizny ani jej celu ( w przypadku pieniędzy ). Darowizna w najbliższej rodzinie dla podatnika może więc być korzystna ze względu na prawo do wykorzystania jej do prowadzenia działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca nie wykazuje przychodu z tytułu otrzymania darowizny ani nie płaci podatku dochodowego, ponieważ świadczenia te podlegają podatkowi od spadków i darowizn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *